O benígnej hyperplázii prostaty

Čo je benígna hyperplázia prostaty?

Benígna hyperplázia prostaty (BPH) je funkčné ochorenie urogenitálneho traktu, ktoré sa vyskytuje u mužskej populácie najviac vo veku nad 45 rokov a ide o nezhubné zväčšenie tkaniva žľazy prostaty.


Ako často sa vyskytuje benígna hyperplázia prostaty (BPH)?

Odborníci predpokladajú, že BPH postihuje 5-6% mužov vo veku od 40 do 64 rokov a 29-33% mužov vo veku nad 65 rokov. BPH sa najčastejšie vyskytuje u mužov nad 50 rokov a zriedkavo pred 40 rokom života muža.

Aké komplikácie sú spájané s benígnou hyperpláziou prostaty?

Zväčšenie tkaniva žľazy prostaty môže spôsobovať príznaky súvisiace s vyprázdňovaním močového mechúra. Časom keď prostata zväčšuje svoj objem, tlačí na močovú trubicu, čím ovplyvňuje zhoršenie močenia a hladké svalstvo močového mechúra sa stláča silnejšie, aby pretlačilo moč cez zúženú močovú trubicu. Počas neskoršej fázy ochorenia hladké svalstvo močového mechúra slabne, čoho dôsledkom je nedostatočné vyprázdňovanie močového mechúra a zadržiavanie moču v močovom mechúri.

Taktiež komplikácie ako krv v moči (hematúria), infekcie močového ústrojenstva, obličkové ochorenia, močové kamene a pod. sa môžu následkom zväčšenia prostaty vyskytovať.

Aké sú príznaky benígnej hyperplázie prostaty?

Príznaky spojené s ťažkosťami pri močení sa vyskytujú ako časť príznakov BPH. Najčastejšími príznakmi sú neschopnosť úplného vyprázdnenia močového mechúra, slabý alebo preušovaný prúd pri močení, výskyt nočného močenia a nutkania na močenie, časté močenie alebo výskyt bolesti pri močení.

Čo spôsobuje benígnu hyperpláziu prostaty?

Predpokladá sa, že faktory spojené so starnutím môžu spôsobovať BPH pretože toto ochorenie je častejšie u starších pacientov. Najbežnejšia teória vzniku ochorenia zahŕňa zmeny v hladine pohlavných hormónov, ktoré môžu byť zodpovedné za rozvoj benígnej hyperplázie prostaty (BPH).

Ako lekári liečia benígnu hyperpláziu prostaty?

BPH možno liečiť dôkladným monitorovaním (aktívnym dohľadom), liekmi alebo operáciou. Lekár zhodnotí závažnosť príznakov a ich vplyv na kvalitu života pacienta predtým ako predstaví liečebné možnosti pacientovi.

Najčastejšia farmakologická liečba zahŕňa alfa blokátory (uvoľňujú hladké svalstvo močového mechúra a prostaty a tým uľahčuje močenie), inhibítory 5-alfa reduktázy (pomáhajú zastaviť rast alebo zmenšovanie prostaty a zlepšujú prietok moču) a inhibítory fosfodiesterázy 5, ktoré uvoľňujú hladké svalstvo okolo močového mechúra a prostaty a pomáhajú uvoľniť symptómy BPH. Niektoré lieky však môžu spôsobovať vážne nežiadúce účinky, preto je veľmi dôležité nahlasovať ich zdravotníckemu personálu.

Rastlinné lieky a rastlinné výživové doplnky môžu byť používané pri liečbe BPH, pretože bolo dokázané, že zmierňujú symptómy spojené s BPH.

Dá sa zabrániť benígnemu zväčšeniu prostaty?

Vedci zatiaľ neobjavili spôsob prevencie BPH, ale fyzická aktivita môže pomôcť pri redukcii rizika vzniku BPH. Včasná liečba a zmena životného štýlu môže redukovať vplyv BPH na kvalitu života jednotlivca.

Odporúča sa nasledovné:

  • Mierny životný štýl a strava
  • Strava musí byť rôznorodá, plná vitamínov a mierne slaná a pikantná
  • Vyhýbanie sa dlhému sedeniu, ležaniu, namáhavej chôdzi a namáhavému bicyklovaniu
  • Pravidelné vyprázdňovanie
  • Pravidelné močenie
  • Vyhýbanie sa pitiu veľkého objemu tekutín naraz
  • Vyhýbanie sa konzumácii alkoholu a studených nápojov