O infekciách

Môžu probiotiká pomôcť pri liečbe infekcií močového traktu a vaginálnych infekcií?
Pošva je kľúčovým anatomickým faktorom pre rozvoj infekcií močových ciest. Môže byť potenciálnym rezervoárom pre infikované baktérie, ale je zároveň aj miestom, kde správna intervencia môže znížiť riziko infekcií močových ciest. Vaginálny mikrobióm je dynamický a často kritický faktor, pretože zmeny v charakteristike vaginálneho mikrobiómu majú za následok stratu normálnych protektívnych laktobacilov a tým zvýšenie rizika infekcií močových ciest. Obnovenie protektívnych laktobacilov v sliznici pošvy môže znižovať riziko rozvoja infekcií močových ciest a zároveň tiež riziko rozvoja vaginálnych infekcií.
Príznaky močových a vaginálnych infekcií:
Príznaky vaginálnych infekcií závisia od toho, čím su spôsobené. Niekedy osoba s infekciou nemusí pociťovať žiadne príznaky. Najbežnejšie príznaky infekcie zahŕňajú:
- vaginálny výtok so zmenenou farbou, hustotou (je hustejší) a zápachom
- svrbenie, pálenie, opuch alebo bolesť v oblasti pošvy
- pálenie pri močení
- diskomfort pri pohlavnom styku
- horúčka
- bolesť v oblasti panvy
Svrbenie a podráždenie sa môže vyskytovať kedykoľvek počas dňa, ale často je horšie v noci. Pohlavný styk môže príznaky zhoršovať.
Infekcie močového traktu sú často bezpríznakové. Ak sa príznaky vyskytujú, tak zahŕňajú:
- silné nutkanie na močenie bez močenia
- pocit pálenia pri močení
- časté močenie s minimálnym množstvom vylúčeného moču
- moč, ktorá má červené, ružové alebo hnedé sfarbenie - čo znamená prítomnosť krvi v moči
- silno zapáchajúci moč
- bolesť v oblasti panvy
Vaginálne infekcie a infekcie močového traktu sa u žien často vyskytujú spoločne kvôli anatomickej štruktúre infikovaných orgánov.
Probiotiká v liečbe infekcií močového traktu a vaginálnych infekcií
Významná prítomnosť laktobacilov v mikroflóre urogenitálneho traktu u zdravých žien a vymiznutie laktobacilov u pacientov, u ktorých sa vyvinula infekcia močových ciest, vaginálna infekcia a veľa iných genitálnych infekcií viedlo odborníkov k zameraniu sa na tieto baktérie. Vedecký výskum a klinická prax ukázali, že určité typy laktobacilov efektívne pomáhajú pri prevencii výskytu infekcií a taktiež rýchlo
znižujú príznaky existujúcich infekcií. Keď hovoríme o infekciách urogenitálneho traktu, tak je dôležité vybrať si laktobacily, ktoré preukázateľne kolonizujú vaginálnu mikroflóru.